Ha valaki, akkor a háromszoros olimpiai, háromszoros világ- és háromszoros Európa-bajnok magyar kardvívó, Szilágyi Áron tisztában van azzal, mennyire kemény munka egy versenyfelkészülés. Hiszen nem csak fizikailag kell tudni elviselni a megmérettetést, de mentálisan is a csúcson kell lenni. A Generali fenntarthatósági nagykövetével beszélgettünk arról, ő mit tesz a mentális jólléte érdekében a mindennapokban. Érdemes tanulni tőle!

Szilágyi Áron: fontos a jó mentális állapot

Mentálisan is egyben lenni, koncentrálni, összpontosítani – ezek a dolgok az élsportban különösen fontosak. Te hogy tréningezed magad ezekre a mindennapokban?

A LEGFONTOSABBNAK AZT TARTOM, HOGY KIEGYENSÚLYOZOTT ÉLETET ÉLJEK,

ahol a karrierem és a magánéletem balanszban van. A legmagasabb koncentrációs szintet csak nyugodt, jó mentális állapotban lehet elérni, így nekem kifejezetten ügyelnem kell a megfelelő mennyiségű alvásra, pihenésre és a feltöltődésre is. Persze, ez a mindennapokban nem minden esetben jön össze, ilyenkor tudnak segíteni a trükkök, egy gyors relaxáció, légzőgyakorlatok, mentál tréning.

Mennyi időt fordítasz naponta a „mentális” edzésre? Milyen technikáid vannak?

Ahogy a sportági, úgy a mentális felkészülésem is szezonális. Egy-egy fontosabb verseny előtti közvetlen ráhangolódási időszakban minden nap folyik a mentál tréning, imaginációs és egyéb gyakorlatok.

Hetente találkozom a pszichológusommal, akivel átbeszéljük az aktuális dolgokat, és házi feladatokkal lát el. Igyekszem az önreflexiót minél inkább beépíteni az életembe, hogy nyomon tudjam követni, milyen mentális folyamatok zajlanak bennem, ezáltal semleges pozícióba helyezni magam.

Ha esetleg nem úgy áll a verseny, ahogy szeretnéd, miből merítkezel?

Leginkább a korábbi sikerekből.

MAGABIZTOSSÁGOT AD A TUDAT, HOGY MÁR TÖBBSZÖR IS BIZONYÍTOTTAM,

meg tudom csinálni. Egy vesztes helyzetnél könnyen elszáll az önbizalom, és ha nem hiszek az akcióimban, akkor azokat nem is fogom tudni sikerre vinni. Ilyenkor kell emlékeztetnem magamat, hogy nem felejtettem el vívni, csak esetleg eddig nem jött ki jól a lépés, de ezen tudok változtatni.

Meditáció, jóga és hasonló technikák – hozzád közel áll valamelyik?

Pszichológia szakon végeztem, így a tudományosan meglapozott

MENTÁLIS ÁLLAPOTJAVÍTÓ ÉS TELJESÍTMÉNYFOKOZÓ TECHNIKÁKRA ÉPÍTEM A FELKÉSZÜLÉSEM,

legyenek azok mentál tréning, relaxáció, figyelemfejlesztő vagy kognitív módszerek.

Pár évvel ezelőtt heti rendszerességgel elindult a szakosztályunkban a jóga, mint kiegészítő tréning, amiben én is nagy örömmel vettem, veszek részt. Eleinte a nyújtó-erősítő gyakorlatok miatt érdekelt, de hamar rájöttem, hogy önmagában az is sokat segít, hogy 1 órán keresztül csak magamra, a saját testem jelzéseire figyelek.

Mit gondolsz, mik azok a tanácsok, amiket egy „átlagember” is hasznosíthat a technikáid közül a mindennapokban, az apróbb célok elérése érdekében?

Nincsenek egérutak,

AZ ÖNISMERETI MUNKA VISZ HOSSZÚ TÁVON ELŐRE

egy teljesebb, értékesebb élet irányába. Ezen érdemes szerintem sokat dolgozni, és ehhez olyan módszereket választani, ami az adott személynek testhezálló. Több olyan barátom, ismerősöm is van, akik egyszerűen nem tudnak relaxálni, nem megy nekik ez a spontán ellazulás. Szerintem nekik ezt nem kell erőltetni, valószínűleg találni fognak a személyiségükhöz sokkal inkább passzoló technikát. – mondja Szilágyi Áron.